Prohledat tento blog

úterý 18. června 2013

Co budete potřebovat k šití…aneb pomůcky, bez kterých se neobejdete


Ahoj všem,
Vítáme Vás na našich nových stránkách věnovaných kreativnímu šití, jak z názvu vyplývá. Budeme se snažit Vás zásobovat tématy, které pomohou a potěší jistě každého kreativce a nadšence do šití, ale i úplné začátečníky, kteří by se rádi něco nového naučili, popřípadě ty, kterým se doma válí šicí stroj a rády by ho oprášily.
                Dnes začneme článkem, který by se dal zaškatulkovat do kategorie: pro začátečníky, ale věříme, že i pokročilejší švadlenky by v něm mohly najít nějakou inspiraci. Bude se týkat pomůcek k šití. Pokusíme se shrnout, co by nikomu nemělo v základní šicí výbavě chybět, když už se rozhodne šít.

Nůžky


Jedna z nejzákladnějších pomůcek a současně věcí, do které se vyplatí investovat, jsou nůžky. V základní výbavě každé švadlenky by měly být alespoň dvoje kvalitní a ostré nůžky na stříhání látky. 

1) Jedny větší, kterými například budeme vystříhávat látku podle základního střihu. Říká se jim nůžky krejčovské.
Jelikož s nimi většinou stříháme větší kusy látek, je důležité, aby byly pohodlné na držení.  Většinou se dělají s jedním ouškem větším tak, aby se nám do nich pohodlně vešly všechny prsty. V obchodech s látkami prodavačky stříhají látky právě tímto typem nůžek. S klidným svědomím můžeme doporučit prověřenou značku Fiskars. Takové nůžky vyjdou při koupi na internetu kolem 500 Kč (v kamenných obchodech zhruba o 100 Kč více).

2) Druhým neméně užitečným typem nůžek jsou nůžky menší s ostrými špičkami a stejně velkými čepelemi. Říká se jim nůžky vyšívací.
Tyto nůžky se používají na již přesnější stříhání. V průběhu šití je použijete nesčetněkrát. Měly by mimo jiné plnit funkci takovou, že by měly na milimetr přesně dostřihnout až na hrot jejich čepelí. Na internetu se dají sehnat kolem 350 Kč.
3) Ve výbavě by každý měl mít ještě jedny nůžky, které použije na vše ostatní, na co nepoužije předchozí dvoje. Tím, že dodržíte jedno ze základních pravidel většiny krejčových, tedy že nůžkami na látku byste neměly stříhat nic jiného, tak jim především výrazně prodloužíte životnost. Nůžky na vše ostatní (zpravidla na papír) můžou být jakékoli. Stačí úplně obyčejné z papírnictví za pár korun.

Jehly a špendlíky

Může se zdát, že na jehlách a špendlíkách snad není co zkazit. I tady ale platí, že existují jehly a špendlíky dobré, horší a špatné.
Jehly se většinou prodávají v sadách, je tedy zbytečné zmiňovat, že se hodí mít různé velikosti jehel s různě velkými oušky. Co je ale důležitější, je například jejich tloušťka a ostrost. Některé levnější varianty z tržnice Vám můžou klidně i zničit látku. To samé platí o špendlíkách. Zde je ale ještě jeden důležitý element: hlavičky J. Co může nadělat paseku, jsou špendlíky s plastovými hlavičkami. Může se totiž stát, že při rozžehlování švů přejedete přes špendlík a horko plast roztaví a vy zničíte látku. Proto radši volte špendlíky s hlavičkami skleněnými nebo kovovými.

Nitě a stehovka




















Nitě by zasloužily speciální článek. Existuje totiž spoustu typů, přes elastické, až po režné, které se používají na pevnější materiály. Na „sranda šití“, ale bohatě postačí obyčejné nitě v požadované barvě.
Bez čeho se ale téměř určitě neobejdete, je stehovka. Je to speciální nit určená na „zkušební sešití látek k sobě, před tím než je sešijete na stroji. Je zpravidla bílá a hlavní funkcí je, že se dá dobře trhat (to aby se Vám po sešití dobře vyndávala z oděvu). Stojí do 20 Kč.

Krejčovské metry a pravítka




Krejčovský metr je asi první věc, co se mi vybaví, když se řekne švadlenka. Vidím před očima paní s přehozeným metrem kolem krku. Řekla bych, že metr může být prakticky jakýkoli. Základ ale je, abyste ho během šití neměnily. Je totiž úplně jedno nakolik je přesný či, že „ujíždí“ oproti jinému metru (běžně se mi stává, když přiložím dva metry k sobě, že na metru ujíždí i o více než 1 cm), ale pokud měříte sebe i látku jedním metrem, nemůže to být nikdy špatně.
Co se týká pravítek, tak je určitě dobré mít klasický trojúhelník, jedno delší pravítko a úhloměr (například na přesné vytvarování boků či záševků). Dřevěné pravítko na obrázku usnadní spoustu práce tím, že v sobě skýtá jak pravý úhel, oblouk na tvarování boků, tak je i dostatečně dlouhé na to, že ho nemusíte zbytečně posouvat a riskovat nepřesnosti. Stojí kolem 400 Kč.

Křejčovské křídy

Kříd, tužek, fixek a dalších popisovátek na textil existuje celá řada. Některé fixy slibují, že po vyprání zmizí, jiné slibují, že zmizí ještě dříve. Ovšem jistota to není, na některých látkách se drží jako klíšťata i po opakovaném praní. Proto jsme zastánci klasických obdélníkových kříd, které oprášíte ze všeho. Vyrábí se ve třech barvách: modré, růžové a bílé. Určitě se hodí všechny, protože na některých látkách budete muset odzkoušet všechny, než zjistíte, která barva bude nejlíp vidět. Vyrábí dokonce i křídy v tužkách (viz obrázek), ale zdá se mi, že moc nepíší.

Rádlo

Rádlo je super pomocník, když nechcete prostehovávat všechny čáry, které potřebujete vidět. Prodávají se k němu různě barevné papíry, kterým říkám „rádlovací papíry“ (co vím, tak kromě modrého a červeného se prodává ještě sada žlutého s bílým), které přiložíte k látce, tam kde potřebujete přenést nějaké čáry a rádlem z druhé strany po látce přelejede. Barva se na látku z papíru otiskne.

Vypichovátko J

Vypadá to jako tužka bez tuhy a já tomu říkám vypichovátko. Slouží k vypíchnutí sešitých rohů a ostrých úhlů. Když jsem ho neměla a dělala vypichování nůžkami (vždy byly první po ruce), tak se mi několikrát stalo, že jsem projela látkou skrz. Tahle věcička jde určitě nahradit čímkoli jiným špičatým, ale jelikož stojí kolem 5 Kč, tak myslím, že se hodí.

Balicí a pauzovací papír


Pauzovací a balicí papír se hodí na kreslení a obkreslování střihů. Seženete je v každém papírnictví za pár korun.

A to by Vám do začátku mohlo jako základní výbava stačit. Existuje něco, co jsem nezmínila a bez čeho se neobejdete vy? Dejte nám to vědět do komentářů. V příštím článku se podíváme například na to, kde výše zmíněné pomůcky můžete sehnat.

1 komentář: